«Γλυκιά εκδίκηση» για την Σάκκαρη στη Ντόχα

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε με 6-4, 7-5 την Τζέσικα Πεγκούλα, πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κατάρ Όπεν (Ντόχα) για τρίτη συνεχή χρονιά και ταυτόχρονα τη ρεβάνς από την Αμερικανίδα για την ήττα της στο φετινό Australian Open.

Στις «8» του τουρνουά η Σάκκαρη θα παίξει με μια άλλη αθλήτρια από τις ΗΠΑ, την 17χρονη Αμερικανίδα Κόκο Γκοφ, η οποία έκανε την έκπληξη αποκλείοντας στα δύο σετ (6-2, 6-3), την Πάολα Μπαντόσα.

Στον αγώνα της Ελληνίδας πρωταθλήτριας, η Πεγκούλα έκανε νωρίς μπρέικ και προηγήθηκε 2-0, αλλά η αντίπαλός της απάντησε με τον ίδιο τρόπο και ισοφάρισε σε 2-2. Με το σκορ στο 4-4 η Σάκκαρη έκανε νέο μπρέικ και κρατώντας το σερβίς της πήρε το σετ με 6-4.

Πανομοιότυπο το ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ, με την Αμερικανίδα να κάνει γρήγορα το 2-0 και την Ελληνίδα να απαντά άμεσα ισοφαρίζοντας ξανά σε 2-2.

Το παιχνίδι έφτασε στο 5-5 και τότε η Σάκκαρη έκανε το νέο μπρέικ (6-5) και κατάκτησε σετ και νίκη στο δικό της σερβίς.