Πάλεψε, αλλά τελικά έχασε ο Απόλλωνας

Ο Απόλλων Oscar κατάφερε να επιστρέψει από το -18 όμως το Λαύριο Megabolt είχε περισσότερες λύσεις στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα και έφτασε την επικράτηση με 82-66 (19-18, 42-36, 56-52, 82-66) για την 4η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Οι «κυανοκίτρινοι» έχουν πλέον ρεκόρ 3-1 ενώ η ομάδα της Πάτρας βρίσκεται στο 2-2.

Το Λαύριο Megabolt κατάφερε να ξεφύγει με 56-38 στα μέσα της τρίτης περιόδου όμως ο Απόλλωνας Oscar απάντησε με σερί 14-0 που τον έβαλε και πάλι στο παιχνίδι. Στο τελευταίο μέρος όμως του αγώνα οι γηπεδούχοι φάνηκαν να έχουν περισσότερες δυνάμεις, έτρεξαν ένα δικό τους 12-2 και ξέφυγαν με +16 τρία λεπτά πριν από το φινάλε, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη τους.

Ο Δημήτρης Κακλαμανάκης με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Βασίλης Μουράτος με 14 πόντους και 8 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές, που πήραν σκορ από τους 8 εκ των 9 παικτών που αγωνίστηκαν. Για τους Πατρινούς ο Ορλάντο Κόουλμαν τελείωσε με 20 πόντους και 6 ριμπαόυντ, ενώ ο Γιώργος Τσαλμπούρης που ήταν καθορτιστικός στην ανατροπή της ομάδας του, είχε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Λαύριο Megabolt και Απόλλωνας Oscar συμβάδιζαν στο σκορ από την έναρξη της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν τρεις φορές με τέσσερις πόντους αλλά τους Πατρινούς να παραμένουν σε απόσταση αναπνοής. Μάλιστα με ένα μικρό σερί 4-0 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ο Απόλλων Oscar προσπέρασε με 22-19. Δύο καλάθια από τον Γερομιχαλό και άλλο ένα του Κάρτερ έβαλαν μπροστά το Λαύριο Megabolt με 30-24 στο 15' ενώ ένα τρίποντο του δεύτερου διαμόρφωσε το 37-29 τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Ο Απόλλωνας Oscar μείωσε και πάλι στο καλάθι (37-35) όμως το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε το Λαύριο Megabolt να προηγείται με 42-36.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 10-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του δευτέρου μέρους με αποτέλεσμα να προηγηθούν 52-36, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Λιούις έστειλε τη διαφορα στο +18 κάνοντας το σκορ 56-38. Η αλλαγή της άμυνας του Απόλλωνα Oscar σε ζώνη άλλαξε την εικόνα του αγώνα με τους Πατρινούς να μην δέχονται καλάθι για πέντε αγωνιστικά λεπτά και να μειώνουν σε 56-52. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να συντηρήσουν αυτό τους το προβάδισμα με τον Απόλλωνα να μειώνει σε 64-58 στο 33' όμως η συνέχεια άνηκε στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη, που έτρεξε επιμέρους 12-2 και ξέφυγε με 76-60 τρία λεπτά πριν από το φινάλε. Ο Απόλλων Oscar μείωσε σε 76-66 όμως τα δύο τρίποντα του Μουράτου διαμόρφωσαν το τελικό 82-66.