Νίκες για ΝΟΠ και ΝΕΠ στην Α2 Εθνική

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθους αγώνες πέτυχε ο ΝΟΠ, ο οποίος επικράτησε με 12-11 του Ηλυσιακού εντός έδρας για το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής πόλο των ανδρών. Για την ίδια διοργάνωση του πρώτου ομίλου η ΝΕΠ επικράτησε με το ίδιο σκορ 12-11 στην Πάτρα επί του ΣΚ Ροή κατακτώντας τους πρώτους της βαθμούς.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ - ΣΚ ΡΟΗ 12-11

Η νίκη των "δελφινιών" αφιερώθηκε στον Δημήτρη Κοντονή, ο οποίος απουσίαζε, καθώς παραμονές του αγώνες έχασε τον πατέρα του από ανακοπή (πριν από την σέντρα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του).
Παρά τη νίκη της ομάδας του, ο προπονητής της ΝΕΠ, Μιχάλης Ξανθόπουλος δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένος από την εμφάνιση των παικτών του: «Δεν παίζουμε άμυνα, πρέπει να βελτιωθούμε πολύ σε αυτό το κομμάτι. Δεν είναι δυνατόν να δεχόμαστε τόσα πολλά γκολ στην έδρα μας. Πρέπει να δουλέψουμε και να αλλάξουμε την εικόνα μας…».
Διαιτήτευσαν οι Κουρτίδης και Μάρκοβιτς.
Τα 8λεπτα: 2-0, 3-3, 3-5, 4-3.
ΝΕΠ (Μιχάλης Ξανθόπουλος): Λιβαθηνός, Κανελλόπουλος 1, Μπάρλος, Τουλγαρίδης 1, Μουστεράκης 3, Καρύδης 2, Σπανογιάννης 1, Πετρόπουλος 3, Πίτσικας, Καρράς, Αντίοχος, Κωνσταντόπουλος, Αποστολίδης (η εμφάνισή του κάτω από τα δοκάρια αποτελεί μεγάλο κέρδος για τα «δελφίνια»), Μπρακατσέλος, Γιαννακέας 1.

ΣΚ Ροή: Κροκίδας 1, Μπελέρης 1, Γκαράνης 2, Κοκκωνάκης 1, Αποσκίτης 1, Σιάρκος 3, Ξανθόπουλος 2.

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 12-11

Δεύτερη νίκη για το ΝΟΠ στο πρωτάθλημα σε ένα πολύ αγχωτικό παιχνίδι όπου η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 4-1 ο Ηλυσιακός ισορρόπησε τον αγώνα με το ημίχρονο να λήγει 8-7 υπέρ του ΝΟΠ.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ με το ΝΟΠ να ξεφεύγει 4 λεπτά πριν το τέλος με 12 - 10 και τελικά να επικρατεί με 12-11.

Μια ειδική αναφορά στο φουνταριστό μας, Αναστάση Κωνσταντακόπουλο, που αν και χθες το βράδυ παντρεύτηκε, σήμερα ήταν πιστός στο ραντεβού με την ομάδα και πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση.

Τα 8λεπτα: 4-1, 3-5, 3-2, 2-3

ΝΟ Πατρών: Γεωργαράς 1, Πολλάτος 1, Κανελλόπουλος 2, Παπαχριστόπουλος 2, Κωνσταντακόπουλος 1, Ανδρικόπουλος 1, Πασσάς 4.

Ηλυσιακός: Χριστοφίδης 3, Αβαγιανός 2, Γκιτσάκης 1, Λεμπέσης 1, Ευσταθίου 1, Αλευρόπουλος 2, Τσιρώνης 1.