29ος Κλασικός Μαραθώνιος: Οι νικητές Ο Μαροκινός Αμπντελκερίμ Μπούμπκερ τερμάτισε πρώτος με χρόνο 2:11:40

Ο μεγάλος νικητής του 29ου Μαραθωνίου της Αθήνας είναι ο Μαροκινός Αμπντελκερίμ Μπούμπκερ με χρόνο 2:11:40, ο οποίος έκανε ρεκόρ αγώνα, ενώ την δεύτερη θέση πήρε ο Κενυάτης Κιπκοσκγεϊ Σάμι Κούμπα με χρόνο 2:13:27. Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Ντιρίτου Γκαθέρου από την Κένυα με 2:16:12.

Ο νικητής του 29ου Κλασικού Μαραθωνίου της Αθήνας δήλωσε: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος που μπροστά στο ελληνικό κοινό, στον χώρο που κέρδισε ο Σπύρος Λούης, κατόρθωσε να κάνω μια πολύ καλή εμφάνιση και να πετύχω έναν από τους καλύτερους χρόνους της κλασικής μαραθώνιας διαδρομής. Θα έρθω και του χρόνου».

Ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος του Ολυμπιακού αναδείχθηκε για δεύτερη φορά στην καριέρα του πανελληνιονίκης, αφού τερμάτισε σε 2:24:10 (έβδομος στην γενική κατάταξη). Ακολούθησαν ο Γιώργος Καραβίδας της ΑΕΚ με 2:26:05 (όγδοος) και ο Δημοσθένης Ευαγγελίδης του ΟΚΑ Καβάλας με 2:26:09 (ένατος).

Ο Έλληνας πρωταθλητής μετά το πέρας του αγώνα δήλωσε: «Με στόχο την προετοιμασία μου και την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς του Λονδίνου, κατόρθωσα να τερματίσω με καλύτερο χρόνο από αυτόν που προσδοκούσα. Και πάντα η προσδοκία μου ήταν μια καλή εμφάνιση στον κλασικό Μαραθώνιο».

Την τέταρτη θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα πήρε ο Βασίλης Πουλιόπουλος από τον Φίλιππο Βέροιας με 2:26:15. Ακολούθησε ο Λάμπρος Σαραγκας του ΓΣ Δεσκάτης με 2:32:04. Στην έκτη θέση κατετάγη ο Ιωάννης Παπαδόπουλος (ΓΑΣ Κιλκίς) με 2:36:09. Έβδομος ήταν ο Κυριάκος Συμυριώτης με 2:37:12. Ο Ιωάννης Χαμόνδρακας κατέλαβε την όγδοη θέση με 2:38:26 από τον ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος.

Στις γυναίκες, πρώτη έκοψε το νήμα η Γιάντο Ελφένσε Μελάκου από την Αιθιοπία με χρόνο 2:35:25 και δεύτερη τερμάτισε η Καμίλα Κανίποβα από τη Ρωσία με χρόνο 2:35:31. Τρίτη κατετάγη η Αμίρα Μπεναμόρ από την Τυνησία με 2:42:15.

Η πρώτη αθλήτρια δήλωσε πως «παρότι δεν είμαι συνηθισμένη σε ανάλογες καιρικές συνθήκες, έκανα καλύτερη κούρσα από αυτή που περίμενα».

Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα γυναικών πρώτευσε η Σοφία Ρήγα του ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος με 2:45:43 (πέμπτη στην γενική κατάταξη). Μόλις τερμάτισε είπε: «Είμαι πολύ χαρούμενη που κέρδισα στο Καλλιμάρμαρο. Αν και έχω διεθνή εμπειρία, μια νίκη μέσα σε αυτό το στάδιο είναι πάντα διαφορετική. Ελπίζω του χρόνου να έχουμε περισσότερες ελληνικές συμμετοχές. Το κοινό ήταν εκπληκτικό».

Την δεύτερη θέση κατέκτησε η Ντενίζ Δημάκη από τον ΓΑΣ Ιλισός με χρόνο 2:54:21. Ακολούθησαν οι Δήμητρα Ιορδανίδου (ΓΑΣ Κουφαλίων) με 2:55:55, Θεώνη Λούβη (ΑΟ Πέλωψ) με 2:56:53, Χάιντι Διακουμοπουλου (ΓΑΣ Ελ. Βενιζέλος) με 2:59:03, Μυρσίνη Κολύφα (ΑΟ Δρομέας Αμαρουσίου) με 3:04:37, Βασιλική Καραγεωργάκη (ΣΑΠΚ Νεάπολης) με 3:06:37 και στην όγδοη θέση η Χαρά Σκουλαρίκη (ΓΑΣ Ιλισος) με 3:08:28.

Οι νικητές στα 5 και 10 χλμ. των ανδρών

Χωρίς προβλήματα, παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες, ξεκίνησαν όλες οι διαδρομές του Κλασικού Μαραθωνίου της Αθήνας. Οι χαμηλές θερμοκρασίες και το χιονόνερο δεν ήταν επαρκείς λόγοι για να σταματήσουν τους χιλιάδες Έλληνες και ξένους δρομείς από το να κατέβουν στην γραμμή εκκίνησης.

Στις 9.00 ο περιφερειάρχης Αττικής, Γιάννης Σγουρός, έδωσε την εκκίνηση στον Μαραθώνα και στην Αθήνα στις 9.30 για τα 5 και 10 χλμ έδωσαν το σύνθημα για να πέσουν στον αγώνα οι αθλητές ο δήμαρχος Αθήνας, Γιώργος Καμίνης, και η αντιπεριφερειάρχης κεντρικού τομέα Αττικής, Άννα Τσάτσου-Παπαδημητρίου.

Στο μεταξύ, πλήθος κόσμου αψήφησε το κρύο και έδωσε το παρόν τόσο στη γραμμή εκκίνησης όσο και στις κερκίδες του Καλλιμάρμαρου, ενώ η μπάντα του Δήμου Αθηναίων παιάνιζε δίνοντας ρυθμό και φτιάχνοντας την διάθεση όσων βρέθηκαν εκεί.

Δεκαέξι λεπτά μετά την εκκίνηση των 5 χλμ το νήμα έκοψε ο Κώστας Δρόσος με χρόνο 16:13 και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, με χρόνο 16:59, τερμάτισε δεύτερος ο Ανέστης Παπούλιας, γιος του Νότη Παπούλια. Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Αλέξης Γεωργαλάς με 17:11. Την πεντάδα συμπληρώνουν οι Ανδρέας Φωτάκης (17:16) και Γιώργος Τζουβίστας (17:35).

«Είμαι πολύ χαρούμενος, διότι τρέχω για τρίτη χρονιά και πρώτη φορά κερδίζω. Αν και οι συνθήκες ήταν κακές, ήξερα τη διαδρομή και δεν είχα πρόβλημα και πήρα μια άνετη νίκη» είπε ο Κώστας Δρόσος.

Στην κούρσα των 10 χλμ νικητής αναδείχθηκε ο Αιθίοπας Κασαούν Γιεμπέλ με χρόνο 31:26. Δεύτερος τερμάτισε ο Κώστας Πούλιος με 31:27 και τρίτος ο Γιάννης Ζερβάκης με 32:51. Την πεντάδα συμπληρώνουν ο Αμίνε Καντίρι από το Μαρόκο με χρόνο 33:10 και ο Στάθης Μαυριδόπουλος με 34:17.

«Είναι η πρώτη φορά που τρέχω στην Αθήνα. Είμαι πολύ χαρούμενος και θα ξαναέρθω» δήλωσε ο νικητής Κασαούν Γιεμπέλ.

Ο Κώστας Πούλιος αμέσως μετά τον τερματισμό δήλωσε: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Φέτος δεν έτρεξα στον Μαραθώνιο, που είναι το βασικό μου αγώνισμα, τερμάτισα πρώτος Έλληνας. Αφιερώνω το μετάλλιο μου στην γυναίκα μου και στο παιδί μου».