Ο Τσιτσιπάς επέστρεψε! Υποκλιθείτε! Τίτλος στο Μόντε Κάρλο

'Ενας τρομερός και ανίκητος Τσιτσιπάς εμφανίστηκε στο Μόντε Κάρλο, μετά από μια κακή περίοδο κακών εμφανίσεων που είχαν προβληματίσει. Έχασε μόνο ένα σετ, κέρδισε καθαρά 5 αγώνες - οι τρεις απέναντι σε παίκτες του top 10 - ενώ κέρδισε και 5 θέσεις φτάνοντας στο νο 7 του κόσμου. Κέρδισε επίσης και περίπου 930.000 ευρώ.

Μετά το 2021 και το 2022 λοιπόν, ο Στέφανος Τσιτσιπάς επέστρεψε στους τίτλους στο Μόντε Κάρλο επικρατώντας στον τελικό του Κάσπερ Ρουντ με 6-1, 6-4, μετά από μια ώρα και 36 λεπτά, φτάνοντας στον 3ο ATP Masters 1000 τίτλο στην καριέρα του, αλλά και τον 11ο στο Tour.

Αυτή ήταν η 17η φετινή νίκη του Τσιτσιπά στο Tour (17-6), αλλά και η 20η στο Μόντε Κάρλο (20-3), αλλά και 3η συνεχόμενη κόντρα σε παίκτη Top-10 μετά από αυτές κόντρα σε Αλεξάντερ Ζβέρεφ στα προημιτελικά, αλλά και Γιάνικ Σίνερ στα ημιτελικά. Μεγάλη ήταν και η νίκη επί του Κατσάνεφ που είχε αποκλείσει τον Μεντβέντεφ.

Στο φινάλε του αγώνα, ο Τσιστσιπάς έκλαψε αφού η πίεση που είχε δεχθεί μήνες τώρα ήταν μεγάλη.